Копирайтърският сториборд – защо грешим, като не го ползваме
Много, прекалено много станаха текстовете, които са ориентирани към уеб, и то показва една тенденция, която явно ще бележи изцяло отминалата година, а именно все по-засилващата се роля на сайтовете в рекламата на бранда. Съдържанието онлайн се развива в контент маркетинг и темповете на този процес предполагат 2014 да бъде все повече годината на съдържанието. Ролята на социалните мрежи като източник на съдържание ще нараства. Ако досега тя беше дистрибутор на контент, до броени месеци ще виждаме резултата от все повечето авторски текстове във Facebook, LinkedIn, Pinterest… (както повелява традицията, няма да чуете нищо за Google+). Това наистина е страхотна новина, още повече в светлината на предстоящото публикуване на един твърде, твърде интересен анализ на Institute of Copywriting, според който потребителите все повече предпочитат да са създатели, а не разпространители на контент. Нооо… няма да говорим за това този път. Сега ще стане дума за един инструмент или по-скоро темплейт, който може да ни помогне в създаване на комерсиално съдържание. Особено офлайн.
Какво е копирайтърският сториборд и как може да ни бъде полезен? Преди да дадем определението, нека направим едно уточнение – истинският копирайтинг има много по-голяма тежест и въздействие извън Интернет. Той се е формирал десетилетия в печатните медии, после в радиото и телевизията. Офлайн рекламата разполага със собствени сложни изразни средства и създаването на послания е много по-голямо предизвикателство. Нека не забравяме, че истинският, пълнокръвен копирайтинг не се чете от монитора, той е на хартия или винил, слуша се по радиото или телевизията.
И тъй, как да създаваме рекламни сценарии за клипове или спотове с лекота. Сторибордът е инструмент-планьор. Той ви позволява да подредите във времето последователността от кадри, сцени или внушения. На пръв поглед това може би ще се хареса на тези, които са автори на видеа, но да помислим за момент. Презентации, контент за сайтове или универсална рекламна кампания – всяко начинание, изискващо фази на реализация, може да разчита на копирайтърския сториборд.
Как всъщност да създадем работно копие? Можете да видите тук една примерна матрица, но спокойно и да създадете своя. Важното е да имате следните основни категории:
- Цел
- Насоки
- Изразни средства
- Аудитория
- Обратна връзка
- Допълнения
Всички тези съставни части съвсем естествено могат да бъдат изменени, но важното е да не забравяме основното им внушение. Разгледайте всяка отделна „кутийка“. Пространството е ограничено, нали? Защо тогава не ползвате символи? Кръг за лице, триъгълник за аудитория и правоъгълник за десктоп или компютър. Не се чувствайте обаче длъжни да ползвате тези знаци, измислете собствени идеограми. Целта ви трябва да е ясна – подреждане на компонентите в копитрайтинг заданието хронологически. Всъщност не е ли крайно време да дадем самия темплейт Той се намира точно тук.
Един съвет преди края: колкото и старомодно да ви се струва, не се изкушавайте да ползвате тази матрица онлайн. Разпечатайте я и попълвайте с химикала или молив. Това е добра тренировка, а и най-малкото ще ви разсее от чаткането на клавиатурата.
Ако се отнесете сериозно към този инструмент, можете значително да подобрите своята ефективност като създатели на комерсиално съдържание. Наистина ще бъде интересно да споделите коя бе първата кампания, в която ползвахте сториборда.