Основи на по-добрия корпоративен блог
Според wikipedia думата „блог“ означава следното: „type of website or part of a website supposed to be updated with new content from time to time„. Страхотно описание, нали? Място или уеб сайт, където се пише от време на време. Това важи до голяма степен за някои лични блогове, но не и за корпоративните. Корпоративният блог е мястото, където всяка една компания доказва своя имидж и професионализъм. Точно това е причината, когато фирмите създават свои корпоративни блогове, да спазват някои задължителни правила. Ето ги и тях:
Правило първо: преди да прибегнете към създаване на корпоративен блог, е добре да намерите ресурс. Под ресурс визирам средства, които сте готови да отделите за автор на блога, и допълнителни средства, които да отиват за неговото разрастване. В това число влизат награди, реклама, SEO и други.
Правило второ: намерете достатъчно грамотен и ерудиран човек, който да списва блога. Не разчитайте на вътрешен човек, а по-добре намерете блогър, който вече познава стила на писане в подобна среда. Инвестирайте в него. Гледайте на него като основен актив на вашия маркетинг отдел.
Правило трето: осигурете на служителя, списващ корпоративния блог, достъп до всички отдели на фирмата. Той трябва да може да комуникира свободно както с финансовия отдел, така и с отдел продажби и пр. Ако вашият „корпоративен блогър“ няма нужната информация за това, което се случва в компанията, то вие излагате на риск своя имидж и професионализъм.
Правило четвърто: изисквайте от човека, списващ блога, по 2 статии на седмица. Това е страхотен старт за всеки корпоративен блог. Разбира се, когато се налага или пък има възможност, числото може да нараства на 3 и 4 поста седмично. Постовете трябва да са свързани с вашия бизнес, но запомнете, че не трябва в никакъв случай да рекламирате своите продукти чрез блога, поне не директно. Единствената реклама може да става под формата на анкор текст или добавяне на банери или контекстуална реклама.
Изключение: Допуска се да публикувате ревю за ползите от нов продукт на вашата компания, но само ако той наистина е достатъчно открояващ се от останалите подобни на пазара.
Правило пето: свържете се с компанията, която е отговорна за поддръжката и оформянето на вашия уеб сайт и изискайте следните неща от тях при създаването му:
- Корпоративният блог да е под формата на подстраница;
- Задължително присъствие на социални бутони: Facebook, Twitter, Svejo, LinkedIn и Google+;
- Инсталиране на Like Box на вашата фен страница във Facebook;
- Ангажиращ и съобразен с корпоративната визия цялостен дизайн;
- Възможност за интегриране на всякакви файлове в постовете.
След като изпълните всички тези стъпки, вие сте готови да започнете да моделирате и прецизирате точки като: формат на постовете, цикличност, тематика и т.н. Не забравяйте, че основните правила са от особено значение за по-нататъшното развитие на всеки корпоративен блог.
Снимка: TechieMania
Маняци, чудя се защо не спазвате второто си правило сами? Пише се „еродиран“.