QR кодовете и статистиката
Първият ми QR код съдържаше съвсем обикновен интернет адрес. Копирах го от адресната лента на браузъра и го сложих в полето на генератора на QR кодове. Резултатът? Ефективен мост между аналоговия и дигиталния свят. Недостатъкът? Трудно е да изброиш хората, които преминават по него. А когато живееш и работиш в дигиталния свят, броенето се превръща в полезен навик.
Така следващият ми QR код започна да брои. И не защото беше част от някаква платена платформа за генериране на QR кодове, а защото в адреса, който вложих в него, добавих няколко реквизита. Това става много лесно с полезния инструмент на Google, наречен URL Builder. Заедно с него към адреса се добавят елементи, които правят следенето на посещенията от даден източник детска игра.
Най-важните и задължителните реквизити, както ще видите и в самото приложение, са „source“, „medium“ и „name“. „Source“ отговаря за източника на кампанията. В нашия случай source-ът е самият QR код. „Medium“ е медията, върху която е поставен той – брошура, реклама във вестника, плакат или нещо друго. „Name“ е името на кампанията – Свети Валентин например. Идеята на тези три задължителни реквизита е, че слагат брояч на нашия адрес, който Google Analytics разчита без проблем. Той подрежда резултатите в „Кампании“. Влезте в акаунта си в Google Analytics, отидете на Traffic Sources, после Sources и накрая Campaigns.
Ето как би изглеждала формата на URL Builder с адреса на Socialevo, който например можем да кодираме в QR кода за рекламно каре:
Кодът ще изглежда така:
http://socialevo.net/?utm_source=qr&utm_medium=ad&utm_campaign=promo
Той ще ни даде ясна представа за това колко хора са сканирали точно този QR код и са посетили сайта ни през него. След това е въпрос на няколко минути с Google Analytics, за да разберем посещенията през какъв мобилен телефон са направени например.
А в духа на една от статиите на Здравко, Как да тестваме нашата страница, можем да проведем и лесен тест – да добавим различен текст в кутийката „Content“ на горната форма за двете различни визии на рекламното каре. Резултатите ще бъдат обединени в една и съща кампания, но ще можем да разберем лесно коя визия се харесва повече на хората, привлича и задържа вниманието им, така че да могат да забележат и QR кода. Прост и ефективен начин да получаваш директна статистика за посещения, отговарящи на даден критерий, директно в Google Analytics.
Само още нещо. Така генерираните интернет адреси са ужасно дълги и, съответно, превръщат QR кодовете в огромни плетеници от черни и бели, или какъв цвят си изберете, малки квадратчета. Затова генерирания код винаги минавайте през услуга за съкращаване на интернет адреси, bit.ly например.
За урл-та на кирилица направо е задължително да се ползва goo.gl или bit.ly