Димитър Димитров – за възможността да бъде от двете страни на барикадата
Вие имате огромен успех в привличането на нови клиенти на Stenik, на какво се дължи това – лични качества или професионални умения, а може би комбинация от двете?
От персонална гледна точка отдавна съм спрял да приемам работата като задължение и въобще като „работа“ и това много ми помага. От професионална – без екипа на Стеник и това, което правят те, моят опит щеше да е в пъти по-малък и мнението ми нямаше да си тежи на мястото така, както в последно време виждам, че си тежи. Има обаче и нещо друго – аз имам възможност да бъда от двете страни на барикадата – тази на разработчик и тази на собственик на онлайн магазин. Когато с един от партньорите ми в Стеник решихме да развиваме собствени е-магазини, в рамките на няколко месеца разбрах, че нищо не знам и имам много хляб да ям, докато придобия самочувстие да давам акъл на други.
Какви ще бъдат новите тенденции в областта на онлайн търговията за 2013?
Персонализация, персонализация и може би персонализация.
Какво различава успешните онлайн магазини от провалилите се такива?
Времето, в което са се появили, прозрачността и най-вече хъсът на хората, които ги управляват. Аз лично не познавам успешен онлайн търговец, който да не разбира от онлайн търговия във всичките й аспекти. Напоследък виждам шефове на големи фирми, които си мислят, че само с пари, наемане на „експертен“ персонал и делегиране на задължения ще постигнат успех. Еми няма как да стане. Няма ги тези експерти в БГ, които да дойдат да ти работят на трудов договор и да ти развият онлайн бизнеса. Той все още е млад и всеки знаещ и можещ прави нещо собствено в него.
Представянето на една компания в интернет чрез корпоративен сайт и/или онлайн магазин може ли да гарантира по-добри продажби на услугите/продуктите?
Ако това не бяха неоспорими факти, може би нямаше да ме интервюирате, защото аз щях да съм г-н Никой в онлайн бизнеса, а Social Me нямаше да ме поканят на workshop за втори пореден път.
Какво бихте посъветвали хората, решили да направят свой електронен магазин?
Без да звучи банално – да дойдат на workshopa. Каквото и друго на кажем в 1-2-3 изречения ще бъде несериозно. И все пак, ако трябва да дам няколко съвета, те биха били: опознайте процеса в онлайн търговията „от-до“, контролирайте растежа, наемайте хора, които да образовате сам, примирете се, че потребителите, които пазаруват онлайн, са по-капризни от обичайното и не на последно място – следете тенденциите, образовайте себе си, защото не знаете нищо, повярвайте ми.
На какви хора ще бъде полезно да присъстват на Вашата презентация на Social me workshop #10 на 6 април в Интерпред?
Според мен няма човек, който седи от страната на онлайн търговеца, а не пазаруващия, на когото презентацията и диалогът, който се получава след нея, да не е полезна.
Преди всичко обаче ще има полезни съвети за тези, на които големи и наложени офлайн търговци са поверили да развият онлайн бизнеса им, за собствени бизнеси, които искат да продават онлайн, за стартиращи онлайн търговци със сериозни амбиции, както и за търговци, които вече са онлайн, но по някаква причина бизнесът им не върви. Всички те ще намерят много отговори на workshop-a.
Визитка: Димитър Димитров
Димитър Димитров се присъединява като съдружник в Stenik през 2006 г., като от тогава до днес отговаря за печеленето на нови клиенти за компанията. Опитът, който придобива със сключените си договори за над 300 уеб сайта и срещите си със стотици клиенти, му дава самочувствието да се нарече уеб консултант. Участвал е в консултирането и разработката на редица големи уеб сайтове и онлайн магазини за клиенти от ранга на МЕТРО, Евромаркет, Крео, БГ Учебник и др. Силата на Димитър е консултирането на клиенти за интеграция на онлайн магазини с различни ERP системи и складови софтуери, а неговата страст са онлайн магазините за дрехи и хранителни добавки.



Boring! Дайте някой готина уеб агенция, която прави наистина хубави сайтове! Стига с тези платени статии. Хвалите ми агенции, които правят сайтове благодарение на постоянно облъчване на хората в Google и нон стоп реклами и ПР. Искам да видя хора, които наистина правят готини неща! Стеник, ще ме прощават, уважавам труда им, но сайтовете им са … има какво да се желае. Но наистина спрете с платените статии, прави адски грозно впечетление.
Поздрави,
Бела
Готово, Кажете за коя дигитална агенция искате да пишем. Кои хора според Вас правят готини неща. Ще се свържем с тях с най-голямо удоволствие.
Аз също работя в друга уеб агенция, но не мога да не призная професионализмът на колегите от Stenik. Имат много добри приложения, сайтове, магазини и прочие.
И аз така мисля
Елате ни на гости за да видите какво пускаме следващия месец 🙂
А кои сте вие Борис? 🙂
Трогателно посредствено.
Това дори не може да се нарече „интервю“!