Girls Around Me, или за (не)съзнателния интернет ексхибиционизъм
Само преди два дни приятел ми разказа как е получил съобщение във Facebook след настаняване и коментар във foursquare. Трябваха ми само няколко секунди, за да се сетя как точно се е случило. Foursquare е социална мрежа, в която споделяш къде се намираш. Но foursquare можеш да свържеш с присъствието си и в други социални мрежи – Twitter и Facebook. Въпрос на няколко клика и познаване на системата е, за да разбереш много за един иначе скучен профил във foursquare.
Точно такъв казус създава приложението Girls Around Me, направило впечатление на Джон Браунлий от Cult of Mac. То автоматизира процеса на дообогатяване на информацията. Представете си, че се намирате в центъра на София. Пускате приложението, избирате за какво да се огледа – жени, мъже или и двете – и около вашата локация на познатата карта на Google се показват снимки на хора. Избирате си някого от тях и приложението агрегира за вас още информация – например как се казва момичето, кога е влязла в заведението, къде е учила, какво харесва, какви книги чете и какви филми гледа. И снимки, много снимки. Информация, споделена публично във Facebook.
Да, живеем в интернет и поради една или друга причина оставяме своите следи там. Google ни познава доста добре. Във Facebook правим достатъчно, за да могат хората да си изградят представа за ежедневието и вкуса ни например. В блога си пък споделяме лични истории. Girls Around Me просто и недвусмислено ни напомня, че информацията за нас, споделена на различни места, може да бъде свързана и така става много по-полезна, отколкото са отделните й части. Единственият недостатък е, че често това може да има негативни последствия.
След реакцията на Cult of Mac foursquare спират достъпа на приложението до своето API, тъй като то нарушава правилата ми. Приложението вече го няма и в App Store. Това не означава обаче, че проблемът е решен. Прегледайте настройките на своите профили в социалните мрежи и се уверете, че споделяте публично точно толкова, колкото бихте желали.
Снимка: Cult of Mac