17 формули за успешно писане /част втора/

Предния път започнахме с формулите, които синтезират основните похвати в рекламното писане. Като всяка ключова маркетингова дейност и тук практиката е наложила свои правила и печеливши техники. Не забравяйте – копирайтингът има за целта да продава. Той може да продава интерес, продукт, услуга, вас… Целта ви като автори на съдържание е да провокирате определени настройки и желания у потребителите, за да постъпят по начин, който сте предвидили. Затова използването на похвати от психологията, от маркетинга и рекламата, подплатени с опит като homo scribens или „пишещ човек“, ще гарантират успеха на вашия контент. Какво значи успех – повишен потребителски интерес + search engine friendly контент (чууден български израз се получи последният). Сега ще продължим с останалите формули, дело на водещи практици и майстори на копирайтинга. Дори да ви се струват сходни по смисъл, те са резултат от много успешни кампании и то в конкретни ситуации и за универсални продукти. Или с две думи – вярвайте им 😉
#8.
Продължаваме с една ясно формулирана концепция. Тя е приложима за почти всякакви видове контент, препоръчвам я лично на всеки копирайтър, който иска бързо да постигне добри резултати.
Грабнете Вниманието. Покажете на своите потребители Предимствата. Докажете тези предимства. Убедете потребителите да се възползват от тях. Призовете ги към действие. Или ако се опитаме да съберем главните букви, ще получим странното за произнасяне съкращение В – П – Д – У- П (Внимание – Предимство – Доказателство – Убеждение – Призив). Тази формула е с автор Виктор Шуаб, но в интерес на истината можете да я откриете и у мнозина негови колеги копирайтъри. Разучете я и я използвайте спокойно. От всички 17 предложения тя е в личния ми топ 3. Изпробвана е и работи. И то твърде, твърде добре.
#9.
Тази формула е резултат от две успешно проведени мейл кампании с клиент от сферата на услугите. Тя се състои в три много ясни момента, които съм нарекъл ВИП или Внимание, Интерес и Подканване. Конструкцията ѝ е съвсем простичка. Започвате с привличане на вниманието чрез провокативно начало. Заглавието ви например може да бъде въпрос или някаква статистика. Създайте желание да се научи повече. Следва интересът, изграден от описание на характеристиките на обекта. И на неговите предимства. Разбира се, финалът е Call to Action!!! Завладяващ и неустоим.
#10.
Десетата техника можем условно да наречем „линеална“. Тя се изразява в сюжетна линия, разриваща се през цялата реклама. Използва се предимно за ТВ и има известно сходство с късометражното кино. Тук имаме Герой – Продукт – Казус – Решение – Call to Action.
Историята, която ще разкажете, трябва да бъде „плавна“, тоест да се развива гладко. Задължителен хепиенд, в който Героят и особено Продуктът борят лошите.
#11.
„Азбучна формула“. Интересна техника, прилагана от руската копирайтърска школа и особено от Сергей Трубадур. Споделяме я заради оригиналността на идеята. Но бъдете сигурни, че въпреки това нейната ефикасност е не по-малка. И така:
А – Б – В – Г – Д – Е (А-такувайте вниманието; „Б-рандирайте“ контента; В-никнете в описанието; Г-онете провокацията; Д-окажете предимствата; Е-нергизийрате чрез Call to Action).
#12.
„Наниз от перли“ е името, което носи този писателски похват. Той е с неизвестен автор, но сред заподозрените са вездесъщите индийски копирайтъри. Както и да е, в създаването на контент за продукт или услуга тя се явява много полезен помощник. Нейният смисъл е ползите на вашия продукт да се „нанизват“ една след друга в съдържанието и по този начин да убедят потребителя да купи. Финалната „перла“ трябва да бъде основната стойност, реалното предимство. За да сте сигурни в правилната подредба на наниза, напишете предварително основните характеристики, Но внимание! – според нуждата на потребителите. Не както ви се иска на вас.
#13.
Пет важни въпроса, на които е добре да отговорите в своето съдържание, за да сте сигурни, че то ще продава. Това са първите реакции на потребителите, след като се сблъскат с контента. Съмненията, които можете да успокоите като копирайтър, най-често звучат по този начин:
- Каква ще е ползата за мен, ако ви се доверя?
- Как точно ще ми помогне продуктът?
- Доколко мога да ви се доверя?
- Мога ли да си позволя продукта?
- Кое ви прави различни? (за услуга)
#14.
Мечопухизъм или защо е добре колкото повече да е толкова повече.
В копирайтинга се броят думи, а не символи. Тази съществена разлика се крие и въздействието на добрия контент. За да сте убедителни и успешни, са ви нужни не повече от 200 думи. Ако решите да се спрете на този обем (а и всъщност на който и да е обем), ето една изпитана рецепта, която съвсем условно ще наречем 10 – 100 – 1000. Или в контекста на този текст, първо пишем десет думи в едно или две изречения, после ги развиваме в сто, тоест развиваме основната мисъл. Тук е времето да започне насищането с ключови думи, с ползите, с Call to Avcion. И разбира се, завършваме не с 1000, а с броя нужни думи – 200, 250 или 300. Тази формула ви дава едно прекрасно семантично ядро. Препоръчваме я.
#15.
Как да пишем заглавия, които привличат вниманието? Ето няколко проверени и работещи техники:
*Единственият начин (Да се направи нещо желано), без да се (Направи нещо нежелано)
пример: „Единственият начин да се храним набързо, без за пълнеем“
*(Направете усилие) за (период от време), за да (получите награда)
пример: „Как да получим кредит за 15 минути с два месеца гратисен период“
Заглавието е: ключова дума + полза + провокация
#16.
Предпоследната техника ще бъде представена кратко, ясно и директно – с плюсове и минуси:
- + за потребителя – за вас
- + описание – сравнение със сходни продукти
- + Call to Action – разказване за продукта
Следва много прост извод – избягвайте минусите в своя контент. Или си позволете само един.
#17.
… и последно:
„Има само една генерална грешка, която трябва да избягвате като копирайтъри – да звучите нелогично, и едно правило, което е наложително да следвате: уверете се, че всеки елемент от изреченията ви е свързан с другите по ясен и недвусмислен начин, водещ към целта“