Маркетингови очаквания и терзанията на младия Вертер
Признавам си, много ми е трудно да пиша за маркетинг преди празници, въпреки че в момента е най-интензивното време за маркетинговите отдели. Изминалата година беше трудна за всички в бранша, хората вече са настроени за почивка и на никого не му се чете или пише на сериозни теми.
Миналата статия относно маркетинговото планиране беше доста обширна и академична, но мисля да продължа темата някъде след Нова година, когато тя отново ще бъде близка до ума и сърцето ви 🙂
Винаги посрещаме Новата година с оптимистични нагласи и лазурни очаквания, но за мен очакванията към маркетинговите отдели малко ми приличат на терзанията на младия Вертер – безнадеждна любов и доста безсъние. Все пак в живота ни е необходима доза романтична драма, което обяснява бума на сапунките по телевизията, но да видим как е в работата…
Какви са очакванията и надеждите на клиентите към маркетинговите специалисти?
Забелязал съм, че хората винаги търсят лесното и магическо чудо. И не само го търсят, но и страстно вярват в него. Те са сигурни, че маркетинговият вълшебник ще се появи, ще открие някоя гениална истина (в не повече от едно изречение), ще натисне съответното копче (което е било тайна за всички) и всичко в компанията ще тръгне по мед и масло, конкуренцията ще умре в неимоверни мъки, а продажбите ще тръгнат като в добрите стари времена.
Виждам тази тенденция в домакинските уреди с едно копче, в извънредно успешните, минималистични и прости продукти на Apple, софтуера, който няма нужда от настройки и тръгва сам, та дори очакванията ни към лекаря, който трябва да постави мигновена диагноза и да ни излекува за 5 минути, иначе отиваме на врачка.
Възможно ли е и маркетингът ви да влезе в този модел?
Консуматорското общество отми сложните настройки на уредите и сложните очаквания на хората, но за добро или лошо не всичко е възможно да се вмести в този модел. Маркетингът е по-скоро всекидневна и последователна работа на утилитарни, дребни неща, които да постигат дългосрочен ефект, и точно там е сблъсъкът с очакванията на хората. Те не могат да разберат две основни неща:
- дребните детайли създават продукта и успеха;
- маркетингът не е отдел за приложна магия.
Простичко казано, ние обединяваме знанието на клиента (за неговите продукти, услуги и бизнес), систематизираме го и въз основа на своя опит намираме най-доброто решение как да изхарчим неговите маркетингови бюджети 🙂
Помислете – това съвсем не е малко.
Успех без усилия
В 99.5% от случаите това не е възможно. Ако вярвате, че сте в останалия половин процент, пропуснете статията и бързо отивайте към тото пункта.
В битието ми на частно лице и човек с малко опит в борсовите спекулации много често (и досега) ме питат „Аз мога ли да спечеля от борсата?“. Винаги отговарям, че щом ми задават този въпрос, то те могат само да загубят, и това се случва с 99.5% от хората там. Нека го имат предвид. Като маркетингов консултант очакванията, които виждам у клиентите, са абсолютно идентични.
Нека пак избягам от сферата на сложните, академични обяснения и ви попитам няколко прости неща:
- Колко пъти истински хубавите неща, които страстно сте желаели, са станали без усилия?
- Спечелихте ли момичето/момчето на своя живот без никакви усилия?
- Успяхте ли да постигнете дипломата си без къртовски труд?
В 99.5% от случаите отговорът е „Не“.
Време е за малко оптимизъм 🙂
В царството на слепите хората с две очи са царе. Ако вие излезете от шаблоните и положите необходимите усилия, то няма да бъде проблем да постигнете успех. Ще мине още време, преди компаниите да осъзнаят, че лесни решения няма, но дотогава вие ще сте ги изпреварили с няколко обиколки.
Насладете се на празниците и на близките си, а след това започвайте да търсите възможностите. Маркетингът е забавна професия, със сложни решения и в това е неговото удоволствие.
Снимка: WestJet/YouTube