7 важни елемента на комуникационната стратегия за НПО

Художник: Станимир Костадинов
В предходната статия разгледахме кои са основните етапи при изготвяне на комуникационна стратегия за неправителствени организации. Днес ви представяме седем важни елемента, които препоръчваме да бъдат взети под внимание:
1. Измисляйте дейности, чрез които ще набирате средства за вашите кампании: концерти, посветени на каузата ви, продажба на брандирани предмети, организиране на турнири със състезателен характер. Бъдете творчески, различни и отличаващи се!
2. Открийте доброволци, които ще плените за каузата си. В тяхно лице имате не само „работна ръка“, а живи разпространители на идеите ви. Търсете активни, отворени и мислещи хора, които ще запалят и хората около себе си за каузата, за която се борите.
3. Използвайте платена реклама. Да, може да се НПО, но тук не изключваме платените форми на комуникации и маркетинг. Интернет средата е твърде подходяща за инвестиране в реклама, която промотира някаква кауза.
4. Създавайте стратегически партньорства с медии и с корпорации. Медиите могат да ви подарят рекламно време; да ви промотират чрез участия в предавания. А корпорациите могат да станат ваши генерални спонсори.
5. Изберете подходящи лидери на мнение, които да са познати на обществеността, да се ползват с добра репутация и да бъдат готови да се появяват по медиите, като подкрепят каузата на вашата организация.
6. Въздействайте едновременно и на чувствата, и на разума. Това се случва чрез посланията, които отправяте; чрез рекламните материали, които изготвяте; чрез събитията, които организирате.
7. Бъдете добронамерени и позитивни. Именно в този дух изграждайте общественото си присъствие.
Има още много възможности, чрез които да популяризирате дейността си. Но това е основа, без която няма как да постигнете мащабност. Важно е да запомните, че една еднократна кампания не просто трябва да изпълни целите си. Тя стига много по-далеч: поставя основа за бъдещи дейности, бъдещи партньорства и разширява възможностите ви да влияете. Затова не е добре да „откъсвате“ кампанията си от цялата картина на комуникация.
Е, стана ясно, че комуникацията за НПО не е нито „прост ПР“, нито „някакъв си маркетинг“. Тук трябва да обедините усилията на професионалисти, които да се сработят и да постигнат добри резултати. Дали се прави трудно лесна комуникационна стратегия за НПО? 🙂
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Трудно ли е да се направи лесна комуникационна стратегия за НПО?
Как всички да узнаят, че вашият продукт е най-добър?
Комуникационна стратегия за услуги (комуникация тип “бизнес към бизнес”)
1 + 1 вече не е равно на 2, а на 10! Как?
Какъв е традиционният полет на вашето послание?
Как вашето послание да излети?
Защо комуникационните канали са важни за бизнеса?
Как да ви запомнят вашите клиенти? (част 2)
Как да ви запомнят вашите клиенти (част 1)
Пазете се: Голяма космата дръзка цел! (ВИДЕО)
Как да изградите комуникационната си стратегия (част 5)
Как да изградите комуникационната си стратегия (част 4)
Как да изградите комуникационната си стратегия (част 3)
Как да изградите комуникационната си стратегия (част 2)
Как да изградите комуникационната си стратегия (част 1)
Комуникационна стратегия!? Нe, благодаря!
7 стъпки за ефективна комуникационна стратегия
Как да включите видео в маркетинговата си стратегия?